Ексміністр економіки Казахстану отримав 24 роки за ґратами. Він вбив дружину - BBC News Україна (2024)

Ексміністр економіки Казахстану отримав 24 роки за ґратами. Він вбив дружину - BBC News Україна (1)

Автор фото, Reuters

Article information
  • Author, Айсимбат Токоєва
  • Role, ВВС

Суд присяжних в Астані визнав колишнього міністра економіки Казахстану Куандика Бішимбаєва винним у вбивстві дружини Салтанат Нукенової.

Його засудили до 24 років ув'язнення.

Суд призначив тюремний термін і його двоюрідному брату Бахитжану Байжанову, директору ресторану BAU, де вбили Салтанат Нукенова.

Колишнього міністра економіки Бішимбаєва визнали винним у вбивстві з особливою жорстокістю та катуванні дружини. Його засудили до 24 років позбавлення волі.

Суд також зобов'язав Бішимбаєва виплатити два мільйони тенге (4,5 тисячі доларів) у дохід держави за судові витрати та 103 тисячі тенге (233 долари) — до Фонду компенсації потерпілим.

Другого фігуранта справи, Байжанова, визнали винним у приховуванні злочину. Його засудили до чотирьох років колонії.

Після оголошення вироку брат Нукенової Айтбек Амангельди розповів журналістам, що сім'я очікувала такого терміну для Бішимбаєва.

"В принципі, на цьому терміні ми зупинимося. Через 24 роки йому буде 68 років. Це майже довічне", - зазначив Амангельди.

В чому зізнався Бішимбаєв

8 травня Бішимбаєв та другий фігурант справи Бахитжан Байжанов виступили на суді з останнім словом. Обидва підсудні зачитували заздалегідь підготовлену промову.

Першим виступив Бішимбаєв, почавши з роздумів про Бога та випробування, які людина зустрічає на життєвому шляху. Він порівняв події того дня, коли померла Нукенова, із божим "тестом".

"Хочемо ми того чи ні, усвідомлюємо це чи ні, ми щодня проходимо його тест. Тест на найвищі моральні цінності. Того дня, я маю сказати, тієї ночі з 8 на 9 листопада (час смерті дружини — Ред.), я цей тест не пройшов [...] Мої дії стали причиною смерті коханої мною людини", — сказав Бішимбаєв.

Підсудний підкреслив, що не бажав смерті Нукенової і "не припускав такого результату" подій того вечора.

"Я винен, але не в умисному вбивстві. З першої хвилини затримання я говорив правду про обставини того дня, я не намагався, хоча мав усі можливості, втекти і уникнути відповідальності", — сказав колишній міністр економіки.

Ексміністр економіки Казахстану отримав 24 роки за ґратами. Він вбив дружину - BBC News Україна (2)

Автор фото, Getty Images

Він попросив присяжних "бути об'єктивними та справедливими" на тлі того, як органи влади, на думку Бішимбаєва, ведуть роботу проти нього "з обвинувальним і необ'єктивним ухилом", а в соціальних мережах відбувається, як він вважає, розпалювання ненависті.

Читайте також:

"Сама спровокувала". У Казахстані ексміністра судять за вбивство дружини у ресторані

Дзвонив ворожці й листувався з "Юлією супер". Що робив ексміністр Казахстану, поки його дружина вмирала у ресторані

Байжанов, другий підсудний, у своєму останньому слові зазначив, що за його дорученням видалили відеозаписи з камер у ресторані, де померла Нукенова. Крім того, за його вказівкою принесли жіночий одяг і забрали телефон загиблої, віднісши його в інше місце.

Проте, за словами обвинуваченого, він не знав про те, що стався тяжкий злочин, внаслідок якого Нукенова померла того дня. Обидва підсудні вибачилися у рідних та близьких загиблої.

Як змінювалася позиція Бішимбаєва та його захисту

Під час останнього слова Бішимбаєв визнав, що винен у заподіянні тяжкої шкоди здоров'ю, що спричинило смерть дружини. Колишній міністр не згоден зі звинуваченнями в катуванні Нукенової та її вбивстві з особливою жорстокістю.

Бішимбаєв у ході судових розглядів кілька разів говорив, що не визнає провини у вбивстві дружини. Він та його захист наполягають, що Нукенова померла від травм через падіння та ударів головою об унітаз та підлогу ресторану.

На попередніх слуханнях 11 березня адвокати ексміністра взагалі клопотали про зміну статті на м'якішу — про заподіяння смерті через необережність. Якщо за вбивство з особливою жорстокістю Бішимбаєву загрожує до 20 років позбавлення волі або довічний термін, то за смерть через необережність — до трьох років колонії.

Захист Бішимбаєва на попередніх слуханнях стверджував, що "підсудний не мав наміру на вбивство і не штовхав Нукенову ногами".

"Справді, у ресторані був конфлікт. Усі дії Бішимбаєва були спрямовані на те, щоб заспокоїти Салтанат Нукенову", - сказав адвокат.

Пізніше після оприлюднення відео із побиттям ексміністр визнав, що штовхав дружину "по стегну" і вдарив по обличчю, щоб привести її до тями. Бішимбаєв та його захист стверджують, що в суді не довели мотив вбивства Нукенової.

Які деталі справи стали відомі у суді

На суді стало відомо, що Бішимбаєв забороняв дружині працювати, консультувати людей з астрології, контролював її. За версією держобвинувачення, ексміністр застосовував до Нукенової фізичне та психологічне насильство, а мотивом для вбивства стали його ревнощі.

Прокурор Айжан Аймаганова зачитала нотатку Нукенової, яку вона записала на своєму телефоні. "Я не твоя іграшка, я не твоя дитина, [щоб] мене шугати постійно і те саме повторювати — я не недоумок, якщо ти не помітив. Я не хочу слухати, що та як мені робити 24/7. Після кожної сварки я добу приходжу до тями, а мені потім треба займатися своїми справами, зустріти тебе з посмішкою, і не дай боже я буду втомленою", — процитувала прокурор Нукенову.

Під час судових розглядів розблокували телефон Бішимбаєва. Суддя Айжан Кульбаєва провела огляд телефону та відтворила 12 відеороликів, які ексміністр зняв у ресторані та в машині 9 листопада — перед смертю дружини. На цих роликах Бішимбаєв ображає Нукенову та розпитує її про минулі сексуальні зв'язки.

Судмедекспертиза зробила висновок, що Нукенова загинула внаслідок черепно-мозкової травми: смерть настала за 6-8 годин до приїзду швидкої допомоги.

Ексміністр економіки Казахстану отримав 24 роки за ґратами. Він вбив дружину - BBC News Україна (3)

Автор фото, Reuters

За даними держобвинувачення, троє людей у ресторані понад п'ятнадцять разів закликали Бішимбаєва викликати швидку, проте медиків викликали лише вранці 9 листопада.

Судмедексперт Тахір Халімназаров розповів на суді, що Нукенова мала осколковий перелом носа, який неможливо отримати при ударі об плоску поверхню — тобто об підлогу, як стверджують Бішимбаєв і його адвокати.

"Щоб [ніс] розсипався, треба людину вдарити об унітаз. Це не така відстань, щоб тіло людини прискорилося і так ударилося. Цієї висоти недостатньо, щоб вийшла така кінетична енергія тіла і щоб отримати таку серйозну травму", — розповів фахівець.

Більше того, на суді стало відомо, що внаслідок травм у Нукенової утворилася гематома головного мозку обсягом 230 мл крові — це вважається смертельним показником.

Експертиза, крім того, зробила висновок, що в день смерті Нукенова не була п'яна: у її крові вміст алкоголю був незначним. Навпаки, Бішимбаєв стверджував, що Нукенова у ресторані випила з ним три пляшки ігристого вина та "з'ясовувала з ним стосунки".

Як суд над Бішимбаєвим вплинув на Казахстан

Вбивство астролога Салтанат Нукенової та судові розгляди мали великий суспільний резонанс у Казахстані.

У соціальних мережах опубліковані тисячі постів на захист убитої. Казахстанці також вимагали прискорити ухвалення закону про домашнє насильство. Так, онлайн-петиція, яку запустили ще 2021 року, набрала понад 120 тисяч підписів після смерті Нукенової та затримання Бішимбаєва.

Поправки, які розглядаються в парламенті Казахстану, отримали неофіційну назву "закон Салтанат". Ще у 2023 році за дорученням президента Казахстану парламентарі ініціювали законопроект про криміналізацію побоїв. Проте до січня 2024 року лише нижня палата парламенту, Мажіліс, ухвалила документ.

11 квітня Сенат схвалив законопроект у двох читаннях. За чотири дні президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв підписав закон.

Таким чином, влада посилила покарання за завдання побоїв та легкої шкоди здоров'ю, збільшивши розмір штрафу у вісім разів та термін арешту у два з половиною рази. Тепер за побої штраф складає до 295 тисяч тенге (650 доларів), а термін арешту – до 25 діб.

Читайте також:

"Смерть чи заміжжя": історії жінок, яких силою видали заміж

Ексміністр економіки Казахстану отримав 24 роки за ґратами. Він вбив дружину - BBC News Україна (4)

Автор фото, AFP

Більше того, влада почала оперативно реагувати на повідомлення про сімейне насильство, вчинене чиновниками. 10 травня департамент поліції Астани відкрив кримінальну справу проти дипломата Сакена Мамаша, який раніше працював радником посла Казахстану в Об'єднаних Арабських Еміратах.

6 травня МЗС відкликало Мамаша з ОАЕ через звинувачення в домашньому насильстві. Його дружина Карина Мамаш попросила допомоги у держави через правозахисний фонд "НеМовчи KZ".

Організація опублікувала відеозвернення казахстанки у соцмережах. На відео жінка розповіла, що зазнає фізичного, економічного та емоційного насильства протягом 10 років. Вона попросила державу допомогти їй та притягнути чоловіка до відповідальності.

Ексміністр економіки Казахстану отримав 24 роки за ґратами. Він вбив дружину - BBC News Україна (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Pres. Lawanda Wiegand

Last Updated:

Views: 5487

Rating: 4 / 5 (51 voted)

Reviews: 82% of readers found this page helpful

Author information

Name: Pres. Lawanda Wiegand

Birthday: 1993-01-10

Address: Suite 391 6963 Ullrich Shore, Bellefort, WI 01350-7893

Phone: +6806610432415

Job: Dynamic Manufacturing Assistant

Hobby: amateur radio, Taekwondo, Wood carving, Parkour, Skateboarding, Running, Rafting

Introduction: My name is Pres. Lawanda Wiegand, I am a inquisitive, helpful, glamorous, cheerful, open, clever, innocent person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.